Йошевите-7: Разказва Стоян Димитров Стоянов - правнук на Геко Йошев Маринков
Геко Йошев Маринков / роден 12.10.1859 г. / и съпругата му Линка имат : 4 сина - Стоян, Божил, Апостол, Цветан и 2 дъщери - Василка и Еленка.
Апостол Геков ЙОШЕВ се жени за Петра Николчева Стефанова.
Петра била слабичка, чевръста и оправна жена. Била неграмотна.
Раждат им се три деца : София, Сърменка и Георги.
Малката им къщичка била на ул. „Слатинска река“ - до реката, близо до жп линията в Слатина. В двора имали зеленчукова градина и много цветя. Поливали зеленчуковата градина с модерна за времето си ръчна водна помпа. Имало и обор с животни - отглеждали крави, овце, свине и много кокошки. Млякото от кравите Апостол откарвал с кабриолет в София и го продавал на „гражданьето“. По този начин семейството се препитавало. Обработвали и не малко земя в землището на селото в местностите „Бегличко гумно“, Аерогара София, кв.“Христо Ботев“. Засявали нивите със зърнени култури - пшеница, царевица, овес, ечемик и картофи. Имали и бостан.
Апостол имал библейска осанка. Бил среден на ръст, светъл с големи мустаци. Напомнял на благия старец от иконите в църквата. На главата си носел винаги красив овчи калпак.
Към съпругата си и децата се отнасял с голямо почитание и обич. Сутрин отивал в центъра на село Слатина да купи мекици за всички.
Запазена е една снимка на Апостол Геков Йошев с любимата му крава Куна.
По онова време животните били добре гледани и обичани. Гледали на тях, едва ли не като членове на семейството. От тях зависело препитанието и благополучието на фамилията. Тази крава Апостол получил от брат си Стоян, като дар за грижите, които положил за него, когато боледувал. В продължение на много дни Апостол впрягал кабриолета и го отвеждал при лекуващият го лекар в големия град. Като отплата за тези грижи брат му Стоян обещал, че ако неговата крава отели женско теле, то ще е за Апостол. От това теле Апостол отгледа стадо хубави червеникави млекодайни животни.
В местността „Бегличко гумно“ /днес БАН/ Йошевите задружно се грижели за стадата овце.
„Бегличко гумно“ - 1939 година
Когато дошъл 9 септември 1944 година новото правителство гласувало нови порядки в държавата. Селските стопани могли да отглеждат само определен брой животни, срещу това трябвало да дават на държавата „наряд“. Клането на животните ставало по определен ред и разрешение. Апостол не спазил това правило, заклал едно теле без разрешение на администрацията и попаднал в затвора. Не го осъдили много, но трябвало да престои там няколко месеца. Всеки ден баба Петра нарамвала бохчите и смирено чакала пред затворническата врата да доведат Апостол, за да му даде приготвената храна и дрехи за преобличане.
Дошло време и Апостол бил пуснат от затвора. Всички затворници от неговия отряд, барабар със затворническата охрана били дълбоко натъжени. Благият му характер и библейското излъчване внасяли успокоение сред колегите му „престъпници“. От този момент нямало да могат да разнообразят затворническата храна с вкусните шопски манджи на баба Петра.
Баба Петра и дядо Апостол - Слатина