Разговор с видния столичен пчелар Илия Дешев
Домът на видния столичен пчелар Илия Дешев се разпознава отдалеч. Върху покрива на вила „Пчела" се вее гордо родният трибагреник. Преди време патриотът вдигнал един пилон в дъното на двора си и окачил на него националния флаг. Тази зима някой прерязал въжето му. Крадците не взели знамето, а го оставили да се въргаля в калта. Отмъкнали само част от бурканите с мед, складирани в дома на Дешев.
„Тия дни ще оправя пилона и пак ще кача флага на високо. Да се знае, че това царство тук е българско и няма място за вражески елементи", зарича се коравият шоп. За по-сигурно след този случай прибрал в двора си една дузина улични кучета. Нали пчелите му са добре възпитани и не налитат. Дружелюбни са, стига да не им бърникаш в кошера. Един приятел на Дешев обаче се изхитрил. Вместо да селекционира кротушки, нарочно подбирал пчели разбойнички. Само като се опита някой да влезе в двора му, няколко десетки батальони хвъркати бодигардове налитали върху му. Но тъй като пчелата е „домашен любимец", който не разпознава стопанина си, човекът също станал жертва на ревностните си пазачки. Затова почнал да ходи из двора на вилата си облечен като космонавт.
Бай Илия обаче предпочита да гледа любимките си в очите, затова рядко нахлупва на главата си предпазното мрежесто було. Свикнал им е и на „инжекциите". За 20 години са го жилили няколко хиляди пъти и вече е имунизиран. Така е -който иска да яде мед, опитва и от жилото.
„Колкото и да се пъчат южняците с меда си, нашият еликсир е най-хубав -обяснява шопът, докато отваря смело капака на кошера си. - Тук, в България, тревите и цветята са хем дъхави, хем лековити. Само със стотина грама мед на ден човек може да се спаси от лапите на джип и то и да свали от гърба си поне двайсет години." За доказателство ентусиастът цитира ЕГН-то си. Една година е по-стар от царя-премиер, но твърди, че може да се конкурира по кондиция с юпитата му. При това без фитнес и диети – само с пчелните продукти.
Всяка сутрин Илия разбърква за закуска малко пчелен прашец с две лъжички кисело мляко. Така преди 20 години излекувал старата си язва. „Ама ти защо не пиеш кафе?" – почти се обидил в края на богата трапеза един големец от близкото минало. „Имам язва", отвърнал му Илия. „А, такава ли била работата? Ей сега ще те излекувам" – засмял се големецът, иначе заклет пчелар, и донесъл бързешком чаша с медовина.
„Ей така, заради една язва станах пчелар - смее се Дешев. По онова време купил два кошера и ги строил в двора на вилата си. После ги умножил на четири, на осем... Сега сам не знае колко са. „Трябва да са над стотина", пресмята стопанинът.
Колегите му пчелари отскоро са си поставили задачата да умножат пчелните семейства в страната и до 2007 г. да станем деветия медопроизводител в обединена Европа. А бай Илия много преди това се е нагърбил с това начинание.
През лятото дворът му е пренаселен. Поне 5 милиона пчели хвъркат наоколо. Градината му прилича на лилипутско градче, застроено с малки разноцветни къщурки – жълти, сини, зелени и тук-там кафяви. Според учените пчелите познават само първите три цвята, но Дешев решил да боядиса част от кошерите в кафяво. Така, като се прибират в къщурките си след паша, любимките му да си мислят, че живеят в горски хралупи.
Поради липса на нови строителни петна някои от кошерите са се покатерили един върху друг и приличат на спретнати блокчета. Други пък Илия е наместил на едно старо ремарке от трактор - така е направил пчелина си мобилен. При нужда бързо транспортира пчелното си градче на някоя по-медоносна поляна. Преди години преместил кошерите си насред царските ливади във „Врана". „Как ли? Имаш ли връзки, няма невъзможни неща в тая държава. А там какъв царски мед извадих!", въздиша по миналото бай Илия.
При пчелите обаче връзките не играят. Даже и царицата майка се избира с мнозинство, но ако не я бива, пчеличките не чакат края на мандата й и я убиват. Тези, които се трудят най-много, живеят най-малко. Една лятна пчела например работи до последния си дъх, но има само 30-40 дни живот. А тези, които презимуват, направо „векуват" според пчелните стандарти. „Умират чак към шестия месец, но преди това всяка пчеличка отглежда по една работничка", обяснява бай Илия и вади полека първата пита от кошера. Къде ли се е скрила доня Маргарита? Миналата година Съюзът на пчеларите решил всички пчели-майки да се белязват със зелени точки. Тазгодишните пък ще са в сини премени. Доня Маргарита е снесла щерките си още миналата година, но засега те са още червейчета. Скоро ще се превърнат в работнички.
Този ден небето се мръщи и ципокрилите са се свили на гъсто кълбо. Нали си нямат собствена телесна температура, та всяка една от тях стои на фланга на ротационен принцип. Като намръзне, се скрива във вътрешността на живото кълбо, а мястото й се заема от нейна посестрима.
„Брей, пак ще вали – вдига глава към небето бай Илия. - Ако духне и вятър, пчелите съвсем ще се разлютят. При лошо време жилят най-много", отбелязва пчеларят и тръсва уж небрежно питата. Цял рояк разсънени хвъркати се хвърлят върху ни. Кой е този, дето им нарушава покоя? За да ни покаже рисковете на професията, бай Илия току-що ни е приложил стар пчеларски трик. Въпреки военната мобилизация в кошера доня Маргарита пак не подава нос навън, „И това ми било царица!" – мъмри я с любов бай Илия. Търтеят пък се е скрил в миша дупка. Един мъж никога не знае какъв номер ще му скроят женските. Докато си млад, всички хвъркати моми те ухажват. Похапваш си мед и се наслаждаваш на живота. Целият царски двор се грижи за теб, за да се превърнеш в истински мъж. Един хубав ден литваш заедно с десетината си събратя и царицата на меден месец. След изморителния полет до тайната любовна квартира почиваш ден-два. После всички чуждоземни царици са твои. Докато правиш любов във въздуха обаче, би било добре да си отваряш очите на четири. Ако се окажеш десетият любовник на която и да е царица, край с мъжествеността ти. Нейно величество прекършва безмилостно шлейфа ти и... сбогом живот! Но затова пък умираш като герой. Ти си един от десетината бъдещи татковци, оплодили височайшата особа. Дали да умреш, докато правиш любов, или да дочакаш един ден да те изхвърлят безславно от кошера – това е вечният хамлетовски въпрос, който вълнува всеки търтей.
Бай Илия оставя една пчела да се поразходи по ръката му и се замисля: „Брей, добре, че не съм се родил търтей. Цял живот се бъхтам, но не ми омръзва. Сутрин ставам и бързам да надникна в кошера. Под носа ти жужука един добре подреден свят. Такъв и в комунизма няма – без завист, без злоба, без сметки за ток, парно, телефон, без данъци..." Докато размишлява върху правдите и неправдите на живота, една пчела го жилва самопожертвователно по носа. След малко ще изпружи крака. Прав е Мечо Пух, човек никога не знае какво му кроят пчелите.
„Ама и те са прави. Цял живот се трудят, а друг им обира меда", крие в шепи почервенял нос бай Илия и се втурва към кухнята за огледалце.